אודות הטיפול במרכז מהות

גיל ההתבגרות הוא תקופת חיים בעלת משמעות מרכזית להתפתחות העצמי של כל נער ונערה. כיום, מדובר על תקופה מתמשכת המשתרעת בין הגילאים 10 ל-29. תקופה זו ידועה כמאופיינת בסערות רגשיות מצד המתבגרים, בשל שינויים בהתפתחותם הרגשית, הפיזית, הקוגניטיבית והחברתית, ולמולם ניצבים הורים, האמורים לתמוך בהם וללוותם בתהליך העובר עליהם. לעיתים, חשים ההורים בלבול, ואף חוסר יכולת וידע כיצד להגיב, בשל המורכבות ההתנהגותית שמציבים בפניהם המתבגרים.

בתוך כך, ובמעגל החיים של המשפחה, עוברים ההורים בעצמם משבר התבגרות משלהם, כניסה לקריירה שנייה, טיפול בהורים מזדקנים או שינויים אחרים במשפחה.

התוצאה הכוללת – מתחים וסערות רגשיות בבית ובמשפחה, העלולים להביא לחוסר תקשורת בין המתבגרים להוריהם, הקצנת התנהגות בקרב המתבגרים ואף שבר במשפחה.

בדיוק לשם כך הוקם מרכז מהות - על מנת לתת תמיכה, ייעוץ וטיפול להורים, למתבגרים ולמשפחה כולה כמענה לתקופה מורכבת זו. המרכז מנוהל ומופעל על ידי מכון סאמיט, ופועל בשיתוף פעולה עם היחידה לטיפול במתבגרים של עיריית ירושלים.

מי יכול לפנות לייעוץ במרכז מהות? למידע לחצ/י כאן

מטרת הטיפול במהות

מרכז מהות מתמקד בשיפור הקשר הורה-מתבגר, שיפור התפקוד ההורי ותמיכה במצבי משבר, וכל זאת במטרה להביא לחיזוק המשפחה ולשיפור במצבו ובתפקודו של המתבגר.                                                                              

שיטות הטיפול במרכז מהות

אנחנו, במרכז מהות, משלבים התבוננות בהתפתחותו הייחודית של המתבגר בתוך משפחתו, לצד עיבוד קשיי ההורים. גישתנו משלבת הסתכלות דינמית על המתרחש אצל המתבגר והוריו, לצד ראייה מערכתית של מכלול הכוחות הפועלים במשפחה.

המומחיות הנצברת של צוות מרכז מהות בתחום גיל ההתבגרות מאפשרת לנו להציע להורים כלים וידע להבנה והתמודדות טובות יותר.

משך הטיפול ועלויות 

הטיפול ניתן פעם בשבוע ונמשך כשנה ללא עלות.

הטיפול ניתן באמצעות:

  • טיפול משפחתי – משותף להורים ולמתבגרים, ובו מטופלים הקשיים ביחסים ובתקשורת בתוך המשפחה. בטיפול נעשה עיבוד הרגשות והקונפליקטים המשפחתיים בסביבה טיפולית תומכת ומאפשרת.
  • טיפול להורים – לו שותפים רק ההורים, ובו עולים הקשיים ביחסים ובתקשורת עם המתבגרים. עיקר העבודה נעשה סביב התפקיד, הסמכות והשותפות ההורית בסביבה תומכת ומאפשרת.
  • טיפול קבוצתי - השתתפות בקבוצה מאפשרת להורים לקבל נקודת התייחסות לגבי תפקודם ומיקומם כהורים ותהליכי ההתבגרות העוברים על ילדיהם. בקבוצה רוכשים המשתתפים ידע וכלים העוזרים להם בהתמודדות עם תקופה מורכבת זו. התמיכה והשיקוף שנותנים הקבוצה והמנחים, מאפשרים להורים להכיר ולהתמודד עם החרדות והתחושות שיש להם ביחס למתבגרים.