הדרכת הורים

מה מציע מכון סאמיט בתחום השיקום הנפשי?

מכון סאמיט מפעיל כמה תוכניות שיקום, המתאימות לצעירים בגילאי 18-42. 

תוכניות השיקום כוללות דיור מוגן, שתי קהילות טיפוליות (מתבגרים ומבוגרים צעירים) וכן מפעל מוגן ותעסוקה נתמכת. פרט לכך, פועל במכון מרכז ספורט לרווחת המשתקמים.

מי יכול לפנות למכון סאמיט בבקשה לשיקום נפשי?

כל הזכאים לסל שיקום מטעם משרד הבריאות יכולים לפנות בבקשה לשיקום נפשי בדיור המוגן, לקהילת המבוגרים הצעירים ולשיקום תעסוקתי.

ליחידת המתבגרים נדרשת זכאות לקבלת קיצבה של ביטוח לאומי.  ליחידה זו אין צורך בסל שיקום.

למרכז הספורט רשאי להירשם כל מי שמשתלב באחת ממסגרות השיקום בירושלים וסביבתה.

מה כולל סל השיקום של משרד הבריאות?

בהגדרתו, "סל שיקום" הוא תוכנית של משרד הבריאות, שנועדה לאפשר לכל אדם המתמודד עם קשיים נפשיים למצוא מסגרת שיקומית אשר תתאים לו.

לוועדת סל שיקום רשאים לפנות כל הזכאים לקצבת ביטוח לאומי, אשר הוכרו להם 40% נכות נפשית.

בתחום הדיור, מספק סל השיקום שירותים רבים, החל מדיור מוגן לוויני, מסגרת דיור עצמאית, יחסית, ועד להוסטלים כוללנים, עם רמת תמיכה גבוהה ואינטנסיבית יותר.  בתחום התעסוקה, מאפשר סל השיקום השתלבות במסגרות רבות, כדוגמת מועדון תעסוקתי ומפעלים מוגנים לזקוקים לתמיכה רבה וכן שירות השמה המלווה משתקמים העובדים בעבודות בשוק החופשי.

בתחום החברתי, ניתן לבקש במסגרת סל השיקום מועדון חברתי והשתלבות בחוגים חברתיים שונים ברחבי העיר.  כמו כן, ישנה אפשרות לקבלת חונכות והשכלה נתמכת, החל מעזרה בבגרויות ועד לליווי באוניברסיטה.

מה ההבדל בין הוסטל לבין דיור מוגן?

הוסטל הינה מסגרת מוגנת הכוללת צוות טיפולי. רמת העצמאות הנדרשת בהוסטל נמוכה מזו הנדרשת בדיור המוגן. מי שעדיין לא מסוגל לתפקד באופן עצמאי וזקוק לרכוש מיומנויות חיים בסיסיות, יכול להשתלב בהוסטל ולהתחיל את התהליך.

לעומת זאת, בדיור מוגן, המשתקם חי בדירה עצמאית משלו, לעיתים קרובות, עם שותפים, ללא נוכחות של צוות,, למעט ביקורים מתואמים. כך למעשה, מנהלים הדיירים בעצמם את ביתם ואת חייהם, והצוות מסייע להם לפי הצרכים.

האם הליווי בדיור המוגן מוגבל בזמן?

ליווי המשתקם על ידי מדריך ועובד סוציאלי בתהליך השיקום, ניתן לאחר קיום ועדה במסגרת סל השיקום. תוקף ההחלטה הינו לשנה, אך במידה והמשתקם והצוות בדיור המוגן רואים צורך בהמשך הליווי, נשלחת בקשה לחידוש האישור, והבקשה מאושרת.

האם מכון סאמיט מספק למשתקמיו טיפול פסיכולוגי?

בוודאי, כל משתקם במסגרת הקהילתית נפגש פעמיים בשבוע עם מטפל אישי.  במסגרות האחרות המשתקמים פונים לשירותים הקיימים בקהילה, על מנת להסתייע בטיפול פסיכו תרפויטי.

מה לגבי ליווי פסיכיאטרי?

במסגרות הקהילתיות ישנו פסיכיאטר בכל יחידה, המגיע למסגרת לפחות פעמיים בשבוע לפגישות סדירות עם כל אחד מהמשתקמים. משתקמים אקסטרניים (דיור מוגן או המשתלבים בשיקום תעסוקתי) מופנים לליווי פסיכיאטרי מחוץ למכון סאמיט.

האם כולם לוקחים תרופות פסיכיאטריות, ומי מפקח על נטילתן?

נושא התרופות הפסיכיאטריות הינו רפואי ואישי, ונקבע על ידי פסיכיאטר היחידה. 

בתחילת התהליך, המדריכים מפקחים ומסייעים למשתקמים בנושא זה, ובהמשך – האחריות עוברת ומוטלת על על המשתקמים עצמם.

האם יש צוות מטפל 24 שעות ביממה במסגרות של מכון סאמיט?

בקהילת המתבגרים קיים צוות מטפל 24 שעות ביממה.  ביחידת המבוגרים הצעירים ישנו מדריך עד השעה 22:00, ולאחר מכן, בבוקר מגיע הצוות המטפל בהרכב מלא.  יצוין, כי לרשות כל המשתקמים בקהילות עומד כונן הזמין לפניות בכל שעות היממה.

מהו הסדר הארוחות במכון סאמיט?

ביחידת המתבגרים מועסקת טבחית המכינה ארוחת צהריים במהלך השבוע. ארוחות ערב מתארגנות על ידי מדריך תורן ומשתקמים השותפים להכנה.  כך גם ארוחת ליל שבת וצהרי שבת. המדריכים מסייעים ברכישת המצרכים בתחילת התהליך, עם ציפייה שהמשתקם ירכוש מיומנות זו באופן עצמאי בהמשך. בנוסף, מפעיל מכון סאמיט למשתקמיו חוג בישול, בדגש על תזונה נכונה, תכנון ארוחות ותקציב.

כיצד משכימים המשתקמים בקהילות?

נושא ההשכמה לעבודה הינו ערך משמעותי עבור המטפלים והמשתקמים במכון סאמיט, וזו חובה מוקפדת בכל המסגרות.

ביחידת המתבגרים קיימת תורנות השכמה בין  חברי הקהילה ומדריך מסייע בנושא.

ביחידת המבוגרים הצעירים נושא זה נתון בידי המשתקם עצמו.

האם מותר לבקר את המשתקמים?

בעיקרון, יש צורך לתאם ביקורים אצל המשתקמים במטרה להתאימם לפעילויות ביחידה, תוך התחשבות בדיירים האחרים. בקהילת המתבגרים קיימת הקפדה על שעות ביקור מוסדרות.

כיצד עוזר סאמיט בתחום התעסוקה?

מכון סאמיט מפעיל מסגרת תעסוקתית  הקרויה "יציר כפיים", שהיא, למעשה, מפעל מוגן. מטרת המפעל היא לעזור למשתקמים להתחיל את מסלול ההשתלבות במסגרת תעסוקתית, ולהקנות להם הרגלי עבודה, שיאפשרו להם בעתיד לצאת לשוק החופשי.  בשלב הראשון, מתבצע אבחון יכולת עבודה, ובעקבותיו, מפתחים את הכשרים הנדרשים, במטרה לרכוש יכולת מסוג זה.  בהמשך, מפעיל מכון סאמיט השמה לעבודה ו/או בלימודים. 

האם אפשר לצאת ללימודים או להכשרה מקצועית במסגרת מכון סאמיט?

בהחלט כן.  אנו מעודדים התפתחות והתקדמות, ומנסים לקדם כל משתקם על פי יכולותיו וכישוריו לעבר לימודים מתאימים.


האם ישנה אפשרות במהלך תהליך השיקום במכון סאמיט, להתנדב לשרות לאומי?

כן, בהחלט.  ניתן להתנדב במסגרת השירות הלאומי עד גיל 24. מכון סאמיט עובד בשיתוף פעולה עם עמותות התומכות בהתאמת שירות לאומי של צעירים עם רקע של קושי נפשי במסגרות שונות. 

האם חובה על כל משתקם לעבוד במפעל המוגן - "יציר כפיים"?

בדרך כלל משתקמים המגיעים ליחידות מתחילים את דרכם השיקומית ביציר כפיים ויש לכך יתרונות רבים. 
בין השאר המשתקם משקיע את מירב האנרגיה בהסתגלות ליחידה ופעמים רבות הוא חש בנוח יותר בסביבה תעסוקתית השייכות למכון.  בנוסף לכך,  זהו שלב אבחוני חשוב הן למשתקם והן לעובדי השיקום התעסוקתי בו יוכלו להגדיר איתו ביחד את הכיוון הרצוי לו - בתחום התעסוקה.