פודקאסט מדברים אומנה >>

משפחות אומנה

מה היא אומנה?

משפחת אומנה מעניקה בית חם ומענה זמני לילדים בסיכון אשר הוצאו מחזקת הוריהם הביולוגיים בהסכמה או בצו בית משפט. משפחת אומנה תורמת, להתפתחותם הפיזית, הרגשית והחינוכית של הילדים. תהליך האומנה מגיע לסיומו עם הגיעו של הילד לגיל 18, או במקרים הבאים: העברתו לפתרון חוץ ביתי אחר, חזרתו של הילד להוריו הביולוגיים או העברתו לאימוץ.

מכון סאמיט לשרות משפחות האומנה

מכון סאמיט מעניק למשפחות האומנה ייעוץ וליווי צמוד בכל שלבי תהליך האומנה. השירות ניתן למשפחות

האומנה באזור ירושלים והדרום, בפיקוח ובשיתוף משרד הרווחה ובתיאום עם המחלקות לשירותים חברתיים ברשויות המקומיות.

מכון סאמיט מעניק למשפחות האומנה ייעוץ וליווי צמוד בכל שלבי תהליך האומנה. השירות ניתן למשפחות האומנה באזור ירושלים והדרום, בפיקוח ובשיתוף משרד הרווחה ובתיאום עם המחלקות לשירותים חברתיים ברשויות המקומיות.

במטרה להביאן לפעילות מיטבית, מעמיד מכון סאמיט לרשות משפחות האומנה סל הטבות וליווי מקצועי ועשיר. במסגרת זו כלולים השירותים הבאים:

הכשרת משפחות אומנה חדשות לקראת תפקידן, ברמה אישית וקבוצתית באמצעות קורסי במ"ה (בחירה, מיון והכשרה) ומפגשים אישיים.

סיוע מקצועי אינטנסיבי על ידי מנחת האומנה במצבי קליטה, פרידה ומשבר, ובכל מהלך שהותו הילד במשפחה, מלווה המנחה ליווי מקצועי ורגשי.

ייעוץ וגיבוש תוכנית טיפול על ידי מנחי אומנה ועובדים סוציאלים.

יישום תוכנית הטיפול באופן פרטני על ידי טיפול פסיכולוגי, טיפול פרא-רפואי, חונכויות, עזרה בלימודים וכו'.

קבוצות תמיכה ומפגשים קבוצתיים לתמיכה בטיפול היומיומי של ההורים האומנים.

קבוצות טיפול בילדים ובמתבגרים בקרב משפחות אומנה.

תיווך בין משפחות האומנה לבין משרד העבודה והרווחה, לקבלת החזרים כספיים להוצאות מיוחדות עבור ילדים בעלי צרכים מיוחדים.

ימי כיף והשתלמות למשפחות האומנה ולילדים, כחלק משייכות לקהיליית משפחות האומנה של מכון סאמיט.

אנו שמחים על כי בחרתם לבחון את האפשרות להצטרף אל משפחות האומנה וקלט החירום. בישראל חיים אלפי ילדים בסיכון, חלקם אף בסיכון מיידי, הדורש התערבות מיידית להצלתם. פרט להם, ישנם אלפי ילדים, אשר אינם מטופלים כראוי במסגרת התא המשפחתי בו הם נמצאים כעת.

יחד איתכם אנו יכולים להציל ולהעניק לילדים בסיכון להשיג בית חם ומחבק, מקום בטוח ומוגן, חיוך על פניהם שיובילו אותם לעתיד טוב יותר.

הקריטריונים להצגת מועמדות למשפחת אומנה וקלט חירום

 

  • גיל ההורים האומנים לא יעלה על 55.
  • אישור רפואי על מצב בריאותי תקין.
  • אישור על היעדר רישום פלילי מהמשטרה.
  • מקום ראוי בבית לילד/ים.
  • הכנסה קבועה ויציבות כלכלית .
  • יחסים בין אישיים תקינים בין בני הבית.
  • המלצות, בכתב ובעל פה, מגורמים בקהילה המכירים את המשפחה.

הפנמה וקבלה את תפקיד משפחת האומנה: לאפשר את התפתחותו הנורמטיבית של הילד בכל תחומי החיים, ולהיות עבורו בית משלים לביתו הביולוגי.

לטופס יצירת קשר

יחד איתכם אנו יכולים להציל ולהעניק לילדים בסיכון להשיג בית חם ומחבק, מקום בטוח ומוגן, חיוך על פניהם שיובילו אותם לעתיד טוב יותר.

טופס הרשמה לאומנה

שאלות ותשובות

שאלות שחשוב לשאול.

שאלות נוספות?

אנא מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם בהקדם

ההחלטה על הוצאת ילד מחזקת הוריו מתקבלת לאחר מאמצים שנעשים לסייע להורים ולהשאיר את הילד בחיק משפחתו. לפני שיוחלט להעביר את הילד למשפחה זרה, תינתן עדיפות לבדיקת השמה של הילד במשפחה מקרב בני משפחתו: סבים, דודים, או אחים/יות בגירים אם יש.

משפחות אומנת הקרובים עוברות תהליך מיון והכשרה ככל משפחות האומנה שלנו, מדובר באנשים מחויבים ומסורים לילד ממשפחתם, שמשנים את חייהם ללא היכר בכדי לספק לילד בית קבוע ובטוח.

האומנה בקרב המשפחה מסייעת לילד לחוש שייכות, וכן לרוב מאפשרת לו להישאר בסביבה המוכרת לו.

אצלנו במכון סאמיט ליווי המשפחות הללו מיוחד ומורכב ועושים כל הזמן מאמצים להתאים את הטיפול ליחודיות של הקרובים, בין היתר: קורסי במה מותאמים, קבוצות, וכו'…

ב 2006, בהובלתה של השרה קארין אלהרר (אז חברת כנסת מסיעת יש עתיד), נכנס לתוקף חוק האומנה, ובעקבותיו הרבה משפחות כאלה הוכרו כמשפחות אומנה לכל דבר ועניין והחלו לקבל שירותים ועזרה ככל משפחות האומנה.

מכון סאמיט מסייע למשפחות אומנת קרובים באמצעות הנחייה מקצועית לכל אורך הדרך וכן באמצעות ליווי הילדים וסיוע לכל צרכיהם הבסיסיים.
שמה כן היא, אומנת חירום הינה מסגרת שנועדה עבור תינוקות וילדים שהוצאו מבתיהם בצו חירום ונמצאים בסיכון מיידי. המשפחות מקבלות את הילדים לתקופה של עד 3 חודשים, ובמהלך תקופה זו מעניקות להם את כל הנדרש לאחר הוצאתם מהבית – הן מבחינת הצרכים הגופניים והחינוכיים והן מבחינת מתן הגנה ומחסה בסביבה משפחתית חמה ותומכת. בנוסף, משפחות אומנת חירום אחראיות על קיום מפגשים של הילדים עם הוריהם הביולוגיים במרכזי הקשר.
בזמן השהיה של הילדים באומנת חירום הוועדות לתכנון טיפול של שירותי הרווחה מקבלות החלטות בהמשך לעתידם (האם יועברו למשפחת אומנה קבועה, למסגרת חוץ-ביתית אחרת או ישובו לבתיהם).
מכון סאמיט מסייע למשפחות אומנת חירום באמצעות הנחייה מקצועית לכל אורך הדרך וכן באמצעות ליווי הילדים וסיוע לכל צרכיהם הבסיסיים.
מסגרת האומנה הטיפולית נועדה לטפל בילדים ומתבגרים  המגיעים מרקע קשה מאוד, שחוו בחייהם טראומות אשר בעיקר קשורות לאי המסוגלות של הוריהם הביולוגיים לטפל בהם ולספק להם את הצרכים הבסיסיים להתפתחות תקינה הן ברמה הרגשית והן ברמה הפיזית. 
האתגר באומנה הטיפולית הוא התמודדות עם ילדים בקצה הרצף אשר מבטאים התנהגויות קיצוניות ומגוונות. ילדים אלו, לרוב, נדרשים למעקב פסיכיאטרי רציף ואף לטיפול רגשי ותרופתי.   
לאומנה הטיפולית נדרשות משפחות אשר יוכלו להכיל את הילדים האלו, הן מבחינת חוסן נפשי והן מבחינת חוסן משפחתי.
משפחות האומנה הטיפולית מקבלות ליווי אינטנסיבי לאורך כל התהליך, הכולל ליווי נפשי לילד ולמשפחה ותמיכה כלכלית על מנת לא להכביד על משפחת האומנה ולכסות את הוצאות הילדים
כאשר לוקחים ילד/ה/ים באומנה זהו מעשה משנה חיים שמצריך מוכנות גבוהה מצד המשפחה האומנת, ומה קורה במקרה של אומנה לילדים עם צרכים מיוחדים?

אומנת צמי"ד מכילה בתוכה 3 סוגים של מגבלות:

1.     מש"ה – מגבלות שכליות-התפתחותיות

2.     אוטיזם

3.     מגבלות פיזיות

משפחה שמחליטה להפוך למשפחת אומנה לילדים בעלי צרכים מיוחדים מקבלת ליווי מרגע ההחלטה ולאורך כל הדרך, כאשר הליווי הוא פסיכולוגי, כלכלי וגם תמיכה מוגברת בעניינים רפואיים. 

אנחנו מורידים את הכובע בפני המשפחות שלנו שבחרו באומנת צמי"ד!
באופן טבעי ההורים הביולוגים זכאיים להיות מעורבים בחיים של ילדיהם.
סמכויות רבות של ההורים נשארות בידיים שלהם והם נשארים ברוב המקרים האפוטרופסים של הילדים. 
האומנה מהווה בעצם סוג של הורות משותפת לילד, יחד עם הוריו הביולוגיים ועם שירותי הרווחה.
נוכחות ההורים היא חשובה להתפתחות הילדים באומנה ואנחנו תמיד מעודדים גם את הקשר בין ההורים האומנים לביולוגיים ככל שניתן.
הפגישות עם הילדים מתרחשות בתדירות קבועה של אחת לשבוע/ שבועיים/ חודש, בהתאם לצרכי הילד וההורה, ומתקיימים במרכז קשר עם פיקוח, או במקום מוסכם מראש כמו בית ההורים, גינה ציבורית וכו' במצבים שלא נדרש בהם פיקוח.
ישנם מקרים בהם הקשר הוא טלפוני בלבד, וכל מקרה נבחן לגופו.
הכלה של ההורים הביולוגיים ע״י הורי האומנה – משמעותה הכלתו של ילד האומנה, והיא חשובה ביותר עבור בריאותו הנפשית של הילד.
כל השיקולים שנעשים ע״י הרווחה, ההורים האומנים וההורים הביולוגיים צריכים להתחשב קודם כל בטובת הילד/ה ובקשר התקין שלו עם הוריו..

אומנה לילדים בסיכון

טיפול ושיקום לנפגעי נפש

מרכז הורים למתבגרים

דילוג לתוכן