פודקאסט מדברים אומנה >>

סאמיט בריאות וספורט​

שיקום בסאמיט

מכון סאמיט הקים מרכז ספורט חדיש ומרווח למען בריאותם והנאתם של המשתקמים, מתמודדי נפש הנמצאים בתהליכי שיקום. לאור הפידבק וההערכה המוצלחת של הפרויקט הוחלט כי בעוד מרכז הספורט של מכון סאמיט מוצע למשתקמי מכון סאמיט, הוא פתוח לכלל משתקמי הנפש המתגוררים באזור ירושלים.

מכון סאמיט הקים מרכז ספורט חדיש ומרווח למען בריאותם והנאתם של המשתקמים, מתמודדי נפש הנמצאים בתהליכי שיקום. לאור הפידבק וההערכה המוצלחת של הפרויקט הוחלט כי בעוד מרכז הספורט של מכון סאמיט מוצע למשתקמי מכון סאמיט, הוא פתוח לכלל משתקמי הנפש המתגוררים באזור ירושלים.

ההחלטה על פתיחת מרכז הספורט הינה חלק מיוזמת מכון סאמיט לעודד את המשתקמים להתאמן ולשמור על כושר באופן סדיר. ידוע כי חלק לא מבוטל מתופעות הלוואי אצל משתקמי הנפש קשורות להשמנה והזנחת הגוף, בין היתר בשל התרופות המשפיעות לרוב על בלוטת התריס ועל האטת חילוף החומרים בגופם של המשתקמים. בנוסף לכך, המצב הנפשי הירוד של המתמודדים מפחית את מודעותם לטיפוח הגוף ובריאותם הפיזית. התוצאה הכוללת היא העמקת הירידה בביטחון העצמי בקרב המשתקמים, הקיימת ממילא עקב תסמיני מחלתם, וחוסר רצון בולט לבוא במגע עם קהל.

לפיכך, פעילות ספורטיבית מומלצת מאוד על ידי הקהילייה הרפואית. מלבד תרומתה של הפעילות הגופנית בהורדת משקל עודף ושמירה על בריאות פיזית, היא גם תורמת בשיפור ההרגשה הנפשית, הביטחון העצמי והמיומנויות החברתיות.

עיקר הפעילות של מרכז הבריאות והספורט מתרחשת בסטודיו הבית ובמרכז לאמנויות הבמה בתלפיות, ובמתנ"ס הקהילתי בבית הנוער העברי. ​

מרכז הספורט מציע מגוון חוגים: יוגה, מדיטציה, תנועה ודמיון מודרך, טאי צ'י, פילאטיס, TRX, אירובי, מחול, התגוננות רחוב, כדורגל, כדורסל ועוד. כל החוגים וההדרכות מלווים בצוות מקצועי וחם, המאפשר לכל אחד ואחת בכל רמה שהיא, להשתתף ולהנות מהתהליך. בבית הנוער העברי יכולים המשתתפים להתאמן בחדר הכושר בלווי מדריך מטעמנו, ואף לבלות בבריכת השחייה. בנוסף, במרכז לאמנויות הבמה פועלות קבוצות מתחומי אמנות שונים: מוזיקה, תיאטרון, שירה, תנועה ועוד. במהלך השנה הקבוצות עוברות תהליך של לימוד מעמיק, עם מורים מקצועיים מכל התחומים. בסוף השנה עולה מופע בו המשתתפים עולים לבמה עם היצירות שעבדו עליהם, ומופיעים בפני קהל אוהד. 

איך נרשמים – יש לקבוע תחילה פגישת היכרות עם אחת הרכזות, מעין או שרי, לאחר מכן אפשר להתחיל בפעילות!
ההשתתפות בחוגים כרוכה בתשלום חודשי של 100 ₪ לכלל החוגים, במידה ויש לך סל שיקום – ההשתתפות היא חינם.

ללו"ז מעודכן לחץ כאן

להורדת חוברת על מרכז הספורט של סאמיט לחץ כאן

דף הפייסבוק של המרכז : "סאמיט ספורט"

לפרטים נוספים:

עדי שורר

מנהלת מרכז הבריאות והספורט

טלפון: 054-3082888

שרי בן חמו 

רכזת מרכז הספורט

סטודיו הבית: פועלי צדק 2 קומה 2, תלפיות

טלפון:055-9186707

מעין ליכטנברג

רכזת מרכז לאמנויות הבמה

מעשה חושב 4 קומה 2, תלפיות

טלפון: 055-2770372

שאלות ותשובות

שאלות שחשוב לשאול.

שאלות נוספות?

אנא מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם בהקדם

ההחלטה על הוצאת ילד מחזקת הוריו מתקבלת לאחר מאמצים שנעשים לסייע להורים ולהשאיר את הילד בחיק משפחתו. לפני שיוחלט להעביר את הילד למשפחה זרה, תינתן עדיפות לבדיקת השמה של הילד במשפחה מקרב בני משפחתו: סבים, דודים, או אחים/יות בגירים אם יש.

משפחות אומנת הקרובים עוברות תהליך מיון והכשרה ככל משפחות האומנה שלנו, מדובר באנשים מחויבים ומסורים לילד ממשפחתם, שמשנים את חייהם ללא היכר בכדי לספק לילד בית קבוע ובטוח.

האומנה בקרב המשפחה מסייעת לילד לחוש שייכות, וכן לרוב מאפשרת לו להישאר בסביבה המוכרת לו.

אצלנו במכון סאמיט ליווי המשפחות הללו מיוחד ומורכב ועושים כל הזמן מאמצים להתאים את הטיפול ליחודיות של הקרובים, בין היתר: קורסי במה מותאמים, קבוצות, וכו'…

ב 2006, בהובלתה של השרה קארין אלהרר (אז חברת כנסת מסיעת יש עתיד), נכנס לתוקף חוק האומנה, ובעקבותיו הרבה משפחות כאלה הוכרו כמשפחות אומנה לכל דבר ועניין והחלו לקבל שירותים ועזרה ככל משפחות האומנה.

מכון סאמיט מסייע למשפחות אומנת קרובים באמצעות הנחייה מקצועית לכל אורך הדרך וכן באמצעות ליווי הילדים וסיוע לכל צרכיהם הבסיסיים.
שמה כן היא, אומנת חירום הינה מסגרת שנועדה עבור תינוקות וילדים שהוצאו מבתיהם בצו חירום ונמצאים בסיכון מיידי. המשפחות מקבלות את הילדים לתקופה של עד 3 חודשים, ובמהלך תקופה זו מעניקות להם את כל הנדרש לאחר הוצאתם מהבית – הן מבחינת הצרכים הגופניים והחינוכיים והן מבחינת מתן הגנה ומחסה בסביבה משפחתית חמה ותומכת. בנוסף, משפחות אומנת חירום אחראיות על קיום מפגשים של הילדים עם הוריהם הביולוגיים במרכזי הקשר.
בזמן השהיה של הילדים באומנת חירום הוועדות לתכנון טיפול של שירותי הרווחה מקבלות החלטות בהמשך לעתידם (האם יועברו למשפחת אומנה קבועה, למסגרת חוץ-ביתית אחרת או ישובו לבתיהם).
מכון סאמיט מסייע למשפחות אומנת חירום באמצעות הנחייה מקצועית לכל אורך הדרך וכן באמצעות ליווי הילדים וסיוע לכל צרכיהם הבסיסיים.
מסגרת האומנה הטיפולית נועדה לטפל בילדים ומתבגרים  המגיעים מרקע קשה מאוד, שחוו בחייהם טראומות אשר בעיקר קשורות לאי המסוגלות של הוריהם הביולוגיים לטפל בהם ולספק להם את הצרכים הבסיסיים להתפתחות תקינה הן ברמה הרגשית והן ברמה הפיזית. 
האתגר באומנה הטיפולית הוא התמודדות עם ילדים בקצה הרצף אשר מבטאים התנהגויות קיצוניות ומגוונות. ילדים אלו, לרוב, נדרשים למעקב פסיכיאטרי רציף ואף לטיפול רגשי ותרופתי.   
לאומנה הטיפולית נדרשות משפחות אשר יוכלו להכיל את הילדים האלו, הן מבחינת חוסן נפשי והן מבחינת חוסן משפחתי.
משפחות האומנה הטיפולית מקבלות ליווי אינטנסיבי לאורך כל התהליך, הכולל ליווי נפשי לילד ולמשפחה ותמיכה כלכלית על מנת לא להכביד על משפחת האומנה ולכסות את הוצאות הילדים
כאשר לוקחים ילד/ה/ים באומנה זהו מעשה משנה חיים שמצריך מוכנות גבוהה מצד המשפחה האומנת, ומה קורה במקרה של אומנה לילדים עם צרכים מיוחדים?

אומנת צמי"ד מכילה בתוכה 3 סוגים של מגבלות:

1.     מש"ה – מגבלות שכליות-התפתחותיות

2.     אוטיזם

3.     מגבלות פיזיות

משפחה שמחליטה להפוך למשפחת אומנה לילדים בעלי צרכים מיוחדים מקבלת ליווי מרגע ההחלטה ולאורך כל הדרך, כאשר הליווי הוא פסיכולוגי, כלכלי וגם תמיכה מוגברת בעניינים רפואיים. 

אנחנו מורידים את הכובע בפני המשפחות שלנו שבחרו באומנת צמי"ד!
באופן טבעי ההורים הביולוגים זכאיים להיות מעורבים בחיים של ילדיהם.
סמכויות רבות של ההורים נשארות בידיים שלהם והם נשארים ברוב המקרים האפוטרופסים של הילדים. 
האומנה מהווה בעצם סוג של הורות משותפת לילד, יחד עם הוריו הביולוגיים ועם שירותי הרווחה.
נוכחות ההורים היא חשובה להתפתחות הילדים באומנה ואנחנו תמיד מעודדים גם את הקשר בין ההורים האומנים לביולוגיים ככל שניתן.
הפגישות עם הילדים מתרחשות בתדירות קבועה של אחת לשבוע/ שבועיים/ חודש, בהתאם לצרכי הילד וההורה, ומתקיימים במרכז קשר עם פיקוח, או במקום מוסכם מראש כמו בית ההורים, גינה ציבורית וכו' במצבים שלא נדרש בהם פיקוח.
ישנם מקרים בהם הקשר הוא טלפוני בלבד, וכל מקרה נבחן לגופו.
הכלה של ההורים הביולוגיים ע״י הורי האומנה – משמעותה הכלתו של ילד האומנה, והיא חשובה ביותר עבור בריאותו הנפשית של הילד.
כל השיקולים שנעשים ע״י הרווחה, ההורים האומנים וההורים הביולוגיים צריכים להתחשב קודם כל בטובת הילד/ה ובקשר התקין שלו עם הוריו..

אומנה לילדים בסיכון

טיפול ושיקום לנפגעי נפש

מרכז הורים למתבגרים

דילוג לתוכן