אודות המכון

מי אנחנו?

מכון סאמיט הינו עמותה הפועלת בשיתוף משרדי הבריאות והרווחה, משרד הבטחון, עיריית ירושלים והביטוח הלאומי, כבר למעלה מ-50 שנה, לקידום ולשיקום שלוש אוכלוסיות בעלות צרכים טיפוליים ייחודיים

מעניקים בכל יום

אומנה לילדים בסיכון​

מכון סאמיט מלווה ותומך ילדים אשר הוצאו מביתם לאחר התעללות ו/או הזנחה קשה. מכון סאמיט מגייס ומכשיר משפחות אומנה לתפקיד רב אחריות זה, מעניק סיוע בתחום הטיפולי והלימודי לילדים במשפחות, ומלווה באמצעות אנשי מקצוע את הורי האומנה תוך הפעלת קבוצות תמיכה, פעילויות העשרה וסיוע שוטף.

מתבגרים ומבוגרים צעירים ומתמודדי נפש

מכון סאמיט מעניק שיקום פורץ דרך בקהילה לנפגעי נפגש. השיקום כולל טיפול פסיכולוגי אישי, שיקום חברתי, ליווי פסיכיאטרי, שיקום תעסוקתי, קהילה טיפולית ודיור מוגן.

מכון סאמיט מעניק טיפול מקצועי, מקיף, מעמיק

ורגשי לאוכלוסיות בעלות צרכים ייחודיים, למען שיקומם ושילובם בחיים נורמטיביים ובחיי קהילה פעילים ובריאים, בנאמנות לערכי המכון

דבר מנכ"ל מכון סאמיט

כמי שעוסק שנים רבות בטיפול ובשיקום נפשי, אני גאה מאוד לעמוד בראש עמותת מכון סאמיט, המטפלת כבר למעלה מ-40 שנה, בכ-2000 משתקמים, ילדים והורים.
מנקודת מבט מקצועית, מכון סאמיט הינו מכון טיפולי, מקצועי ובעל שם, אשר אמון באופן תמידי על מציאת דרכים אופטימליות לשיפור, הרחבה והעמקה של הטיפול והשיקום לילדים, למתבגרים, למבוגרים הצעירים ולהוריהם.

כחלוץ בתחום השיקום והטיפול הנפשי, דגל מכון סאמיט, כבר בשנת 1973, בשיקום צעירים הסובלים מפגיעה נפשית בתוך המסגרת הקהילתית, מחוץ לבתי החולים הפסיכיאטריים. מאז ועד היום, נחשב המכון בקרב הקהילה המקצועית לפורץ דרך בטיפול הפסיכוסוציאלי המקיף, המלווה את משתקמיו לעבר ניהול חיים עצמאיים ובריאים.

בשנת 2003, קיבל על עצמו מכון סאמיט את המשימה המורכבת לנהל וליישם את שירות האומנה במחוזות ירושלים והדרום. במסגרת זו, מגייס המכון משפחות אומנה, בודק ומכשיר את משפחות האומנה, מבצע השמות לילדים הנמצאים בסיכון, מלווה את משפחות האומנה, ולמעשה יוצר קהילת אומנה מקצועית ופעילה למשפחות ולילדים.

משנת 2008, מפעיל מכון סאמיט את "מרכז מהות", המיועד לטיפול בהורים למתבגרים שנמצאים במשבר, בשיתוף עם עיריית ירושלים. המרכז מעניק טיפול וליווי להורים הזקוקים לסיוע מקצועי בגידול ילדיהם המתבגרים. מרכז מהות מעניק להורים הדרכה מקצועית וטיפולים אישיים ומשפחתיים, קבוצות טיפוליות והרצאות.

עיקר גאוותי, על כי יחד עם צמיחתו והתפתחותו, שומר מכון סאמיט על רמה מקצועית גבוהה ביותר. אנשי הצוות של מכון סאמיט הינם אנשי מקצוע מן השורה הראשונה בישראל, המתמקצעים ומקבלים הכשרה בכל עת בתחומי פעילותם, וזוכים על כך להוקרה מקצועית. מכון סאמיט ואנוכי דוגלים במפגש אנושי עם מטופלינו, בראייה מעמיקה ובעבודה אינטגרטיבית ושיתופית, הרואה את כל תחומי החיים של הילד, המתבגר והמבוגר הצעיר כמכלול אחד.

כמי שמכיר את נושא הטיפול והשיקום מזווית מקצועית, אני נפעם כל יום מחדש, וגאה לנהל את מכון סאמיט, ובראשו – צוות מלא חדווה ומחויבות, אשר מעניק תקווה ומשמעות, ומשפר את איכות החיים של מטופליו.

בברכה,

יוני בוגט, מנכ"ל מכון סאמיט

חברי הוועד המנהל של מכון סאמיט פועלים בהתנדבות, מלווים את פעילות העמותה ותורמים לה בתחומי התמחותם:

הצוות המקצועי

מנכ"ל מכון סאמיט
יוני בוגט

מנהלת כספים, מינהל ונגישות

שרונה שרת

מנהלת השירות למשפחות אומנה

נטע סיבוני

מנהל מקצועי

דני שטיינברג

מנהל מערך השיקום

נרי שריה

מנהלת פיתוח משאבים, גיוס משפחות אומנה ויח"צ

מירה ורקר
מנהלת קשרי חוץ וחוג ידידי סאמיט
יעל פרוס גנץ

היסטוריה ופעילות העמותה כיום

מבט אל העבר

מכון סאמיט הוקם על ידי שלושה אנשי טיפול וחינוך שעלו ארצה מארה"ב, שם עסקו בשיקום בני נוער עם קשיים אורגניים. צבי סטיסקין ז"ל, פרופ' סטנלי שניידר ודייב שונבורון ייסדו את המכון בארץ בתחילת 1973. בשנותיו הראשונות סבבה פעילות המכון, שהוקם ביישוב אלמגור שלמרגלות הגולן, סביב מטופלים שהגיעו ארצה מארה"ב.

מלחמת יום כיפור אילצה את המכון לעבור לירושלים ולהתמקם ברחוב שמעוני 44. עם ההצלחה בשיקום אותם נערים ונערות שהגיעו מארה"ב התרחבה פעילות המכון גם לבני נוער ישראליים ובשנת 1976 נחתם הסכם עם התנועה הקיבוצית, באמצעות ד"ר מרדכי קאפמן, ושנים עשר משתקמים הגיעו לסאמיט.

חיים דויטש קיבל לידיו את ניהולה של קהילת המתבגרים בשנת 1977. בהמשך, לקראת 1981, נפתחה בסאמיט גם מרפאת חוץ, בניהולה של חניתה ברמן ז"ל, מסגרת שתהפוך ברבות הימים ליחידה של הוסטלים ואח"כ לקהילה הטיפולית למבוגרים בניהולה של ליאורה הראל.

בשנת 1980  ביקר בסאמיט שר הבריאות דאז אליעזר שוסטק, ובעקבות הביקור קיבל המכון הכרה ורישיון והתחיל לקלוט בני נוער ברמה הארצית, לא רק בני קיבוצים.

את כל שלושת המסגרות – היחידה האמריקנית, היחידה הישראלית ומרפאת החוץ – שירת המרכז לשיקום תעסוקתי של סאמיט, אליו היו יוצאים מידי בוקר כל המשתקמים.

הרחבת פעילותו של סאמיט מביאה לשינוי ארגוני מרכזי. בשנת 1989 עבר חיים דויטש לתפקיד סגן מנהל המכון ואחראי על החלק הישראלי, וסטנלי שניידר המשיך לנהל ולהתמקד בנוער מחו"ל. לקראת 1994, הופסק המימון הביטוחי מארה"ב, ונסגרה היחידה האמריקנית. זמן קצר לאחר מכן סיים סטנלי שניידר את תפקידו וניהול המכון עבר לידיו של חיים דויטש.

חיים דויטש ניהל את סאמיט עד ליוני 2009. בתקופתו התרחבו היחידות בתחום השיקום, ולאחר הרפורמה בתחום בריאות הנפש הוקמה גם מסגרת הדיור מוגן.

בשנת 2003 זכתה סאמיט במכרז להפעלת השירות לאומנה במחוזות ירושלים והדרום, ובהמשך, לקראת אמצע שנת 2008, התווסף לפעילות גם מרכז "מהות", מרכז הורים למתבגרים, בשיתוף עם עיריית ירושלים ומשרד העבודה והרווחה. בשנת 2018 זכתה סאמיט בהפעלת האומנה הטיפולית במחוזות ירושלים והדרום.

ביוני 2009 עבר ניהול המכון לידיו של יוני בוגט.

פעילות העמותה כיום

1. השירות למשפחות אומנה ואומנת חירום

מכון סאמיט מנהל ומפעיל את השירות למשפחות אומנה ומשפחות אומנת חירום במחוזות ירושלים והדרום, בפיקוח ובשיתוף משרד הרווחה, ובכך נותן מענה לתינוקות וילדים בסיכון אשר הוצאו מחזקת הוריהם הביולוגים.

לכל ילד נקבעת תוכנית טיפול ייחודית, בתיאום ובשיתוף המחלקה לשירותים חברתיים, במשך כל תקופת שהייתו במשפחת האומנה.

הצטרפו למשפחות האומנה

משימותיו של השרות למשפחות האומנה:

 • ליווי והנחיה של משפחות האומנה ואומנת החירום על ידי מנחות אומנה (עו"ס).

 • ליווי התפתחותו הראויה של הילד והמתבגר בכל תחומי החיים.

 • הקמה וטיפוח מאגר משפחות אומנה לקליטת ילדים.

 • גיוס משאבים להעשרת המענים הניתנים לילדים ולמשפחות האומנה.

2. שיקום מתמודדי נפש

העמותה פועלת לשיקום מתמודדי נפש הסובלים מבעיות נפשיות ותפקודיות. לרוב, לאחר אשפוז פסיכיאטרי. התוכנית הטיפולית-שיקומית מבוססת על טיפול פסיכו-סוציאלי מקיף, המשלב טיפול פסיכולוגי, טיפול פסיכיאטרי ושיקום תעסוקתי.

מכון סאמיט מפעיל שש יחידות טיפוליות-שיקומיות:

קהילה טיפולית למתבגרים.

קהילה טיפולית למבוגרים צעירים.

דיור מוגן.

שיקום תעסוקתי.

מרכז ספורט , בריאות ואומנויות הבמה.

יחידת 'ניצן'.

דוחות ומסמכי עמותה

מסמכים לעיון

תרומות לפעילות מכון סאמיט - כי העתיד שלהם בידים שלך

עמותת מכון סאמיט מזמינה אתכם לקחת חלק חשוב ומשמעותי ולהעניק סיכוי לילדים בסיכון.

איתכם ובזכותכם נוכל לקדם את הפרויקטים הבאים:

הפרויקטים שלנו באומנה:

 • ליווי מיוחד לילדים בעלי צרכים מיוחדים ליווי מתוגבר בו הילדים והמשפחות מקבלות מענה ייחודי אשר מסייע למשפחות ולילדים ומונע קריסות אומנה.

 • מוצאים בית חם לאפשר לכל ילד וילדה שנאלצו לצאת מבית הוריהם לעבור תהליך שיקום משמעותי במשפחת אומנה אוהבת ומחבקת שהולמת את צרכיו הייחודים ולתמוך בדרך לעתיד טוב יותר.

 • אומנת חירום בעזרתכם ואיתכם נעניק למשפחות אומנת חירום שמעניקות מענה זמני 24/7 לתינוקות ופעוטות אשר הוצאו בצו חירום מבית הוריהם ימי כיף ,חווית מרעננות, טיולים, וציוד הכרחי לתינוקות וילדים.

 

כל התרומות לעמותת מכון סאמיט הינן מוכרות לצרכי מס על פי סעיף 46 א'.

תרומות ניתן להעביר באמצעות:

1. לתרומה מאובטחת לחץ כאן.

2. משלוח צ'ק לפקודת "מכון סאמיט" לת.ד. 10234, ירושלים, 91101.

3. העברה בנקאית:

    הבנק הבינלאומי  – 31

    סניף תלפיות, סניף 074, ירושלים

    חשבון מס' 409-220604

קבלה לצרכי מס תשלח אליכם עם קבלת התרומה – עם תודה רבה מאיתנו לכם.

פעילויות מיוחדות למען המשתקמים שלנו

מזמינים אותכם לעזור לנו לשקם ולקדם את משתקמי הנפש שאיתנו

בין הפרויקטים בשיקום:

 • "קבוצת תיאטרון סאמיט" מורכבת מ- 20 מתמודדים בין הגילאים 19-40. מטרת פעילות הקבוצה הינו תהליך שיקומי במסגרת תיאטרון סאמיט, שמאפשר ביטוי עצמי תוך התנסות במשחק ומופע מול קהל.

 • קבוצת הורים מתמודדים – יותר ויותר מטופלים שפונים אלינו הינם הורים הזקוקים למענה ייחודי שבנוסף לסיוע בהתמודדות עם קשיי הנפש, גם ייתן מקום לציר ההורות בחייהם. מסגרת הדיור המוגן מציעה להורים המטופלים אצלנו תמיכה וליווי נוסף סביב תפקיד ההורות המשמעותי והמורכב, על אחת כמה וכמה מעצם היותם מתמודדים עם קשיים נפשיים מאסיביים ויומיומיים. מטרה נוספת של הליווי היא להעצים את ההורה, לתת מקום משמעותי להורות שלו ולאפשר לו להיות במגע עם היותו הורה על המשמעויות הרגשיות והתפקודיות הנובעות מכך.

 • תוכנית 'ניצן' תוכנית ייחודית עבור נפגעות מיניות – מקורבנות למנצחות- תכנית להעצמה ושיפור איכות החיים של נשים המתמודדות עם מחלות נפשיות כתוצאה מפגיעות מיניות.
 • מלגות לימודים- אנו מזמינים אתכם לתמוך ולעזור למתמודדים אשר בוחרים במסלול אקדמאי ומתקשים בתשלום הלימודים.

 

כל התרומות לעמותת מכון סאמיט הינן מוכרות לצרכי מס על פי סעיף 46 א'.

תרומות ניתן להעביר באמצעות:

1. תרומה מאובטחת לחץ כאן.

2. משלוח צ'ק לפקודת "מכון סאמיט" לת.ד. 10234, ירושלים, 91101.

3. העברה בנקאית:

    הבנק הבינלאומי  – 31

    סניף תלפיות, סניף 074, ירושלים

    חשבון מס' 409-220604

קבלה לצרכי מס תשלח אליכם עם קבלת התרומה – עם תודה רבה מאיתנו לכם.

שותפים לדרך

משרדים ממשלתיים:

חברות:

קרנות:

תמונות מפעילות מכון סאמיט

אומנה לילדים בסיכון

טיפול ושיקום לנפגעי נפש

מרכז הורים למתבגרים

דילוג לתוכן